ההכרעה של עמי נגר

עמי (במלרע) נגר מרמת מגשימים – זמר יוצר ופסנתרן בדרך לאלבום הבכורה שלו. בשנה השנייה ללימודיו בביה"ס "רימון", הוא התחיל לעבוד על הופעה עם חבר קרוב וגיטריסט מדהים בשם יונתן ובעקבות שיתוף פעולה מוצלח, התחילו להופיע בכל הארץ בתור "עמי ויונתן". לקראת צאת אלבומו הראשון, הנה ראיון מכריע לרעש לבן.

מה הוביל אותך ליצירה המוזיקלית?

אני חושב שהיצירה המוסיקלית היתה טבועה בי מבטן ומלידה. אמי מירב חיה ז"ל היתה מורה למוסיקה וניגנה בפסנתר, ואבי תימני אז כל המשפחה שרה כל היום. עם שורשים כאלה לא נראה לי שיכולתי לבחור אחרת. עם השנים, ככל שהתבגרתי הבנתי יותר שזה מה שאני רוצה לעשות בחיי. לכתוב, ליצור ולתת לאחרים ממה שיש לי.

איך זה לחיות בשנה האחרונה על קו באר שבע-רמת מגשימים?

אין ספק שהמרחק לא פשוט, כיוון שאני ואשתי בני רמת מגשימים, ובנוסף האהבה לגולן מאד גדולה, אז אנחנו נוסעים הרבה. כביש 6 נהיה כמו בית שני, אבל אנחנו מתורגלים בנסיעות ארוכות אז סך הכל מסתדרים בסדר גמור. בעזרת השם, כשנשתקע זה יקרה בגולן, הדרום וההזדמנות להתרחק קצת מהבית זה דבר חשוב, במיוחד בשנה הראשונה לנישואים, אבל כשאנחנו מסתכלים על העתיד שלנו וגידול הילדים הגולן מבחינתנו זה הבית.

מה נותן לך השראה ביצירת מוזיקה?

אני לא יודע להגיד בצורה מדויקת, אבל כשאני חושב על זה, אני יכול לנסות למנות כמה דברים. הלמידה- לפני "רימון" למדתי קצת תאוריה מוסיקלית כדי להגיע יותר מוכן לבחינות הכניסה, וכבר אז יכולתי להרגיש שהיצירה שלי משתנה בהתאם למה שלמדתי. האוזן שלי התחילה לחפש דברים אחרים וניסיתי להיות יותר מחושב במהלך היצירה. כמובן שב"רימון", גם נחשפתי לז'אנרים מוסיקליים חדשים כמו ג'אז ומורכבויות הרמוניות שפתחו לי את האוזניים והשפיעו על היצירה שלי. אני הרבה פעמים מכריח את עצמי לכתוב שיר, להתחדש במשהו כי אי אפשר לשבת ולחכות ל"מוזה" שתשרה עליי. כמובן שיש גם רגעים כאלה, אבל מסוכן לבנות עליהם, ולכן אני חושב שהלמידה והמקצועיות המוסיקלית מאד חשובה לפיתוח היצירה האישית.

עמי נגר

עמי נגר

איך הופק אלבום הבכורה שלך שיצא בקרוב?

לתפנית המשמעותית בדרכי המוסיקלית לא הייתי מוכן בכלל. יהודה עדר, מנהל "רימון", הציע לי: "לעבור לגור בנגב, לעשות מוסיקה ולקבל כסף" – נשמע הזוי, ולכן לא ייחסתי לזה מספיק חשיבות. עברו כמה חודשים טובים ואחרי שהחלטנו להתחתן נזכרתי באותה הצעה מעניינת. כשהתקשרתי ליהודה לשאול מה קורה עם זה הוא אמר שההצעה עדיין עומדת בעינה, והחלטנו לצלול אל תוך הלא נודע הזה. על כן, עברנו לגור בבאר שבע, להקליט את אלבום הבכורה שלי – "פריחה", דרך תוכנית של קרן מיראז' – הפועלת לפיתוח הנגב ורואה בנגב את ארץ ההזדמנויות הבלתי מוגבלות של מדינת ישראל. הכל בשיתוף בי"ס "רימון", שהחליטה לתת מענה למוסיקאים צעירים להקליט אלבום מקורי משלהם, בעזרת מימון ואנשי מקצוע. התכנית נקראת "תוצרת הנגב" והיא התחלקה לכמה שלבים. אני זכיתי לעבוד עם אלון עדר, מוסיקאי מוכשר ומתוק להפליא, שמקפיד על כך שהעבודה ותהליך ההתקדמות ייצגו את מי שאני, וזה היה מעורר השראה לראות כמה הוא רק מכוון אותי, נותן כלים, ולא בא רק כדי לקבל החלטות.

עד כמה העובדה שגדלת בגולן, באה לידי ביטוי בשירים אם בכלל?

העובדה שגדלתי בגולן אינה צריכה לבוא לידי ביטוי מסוים בשיר כזה או אחר, אני בטוח שהיא משפיעה על הכל, על הלך רוחי, על המשיכה המוסיקלית שלי, גם אם אי אפשר לשים את האצבע במדויק על משהו ספציפי. אבל באמת יש לי כמה שירים שהגולן הוא העניין בין אם במסווה או בגלוי. יש שיר באלבום שנקרא "ללא שם" שפותח במילים: "גם אם אני לא בבית תמיד יזהו מהיכן אני.." זאת אומרת שלמקום המגורים שלי, לכור מחצבתי, יש השפעה על כל מה שיבוא אחר כך, וגם כשיבוא, אם הבית מספיק משמעותי בשבילי – יזהו מאיפה אני.

"משורר הוא איש המילים ומנגן הוא איש הצלילים. ובכן, קשה להחליט לאיזה צד להתמכר" ככה נפתח השיר החדש ובכל זאת יש לך הכרעה בעניין?

את המילים לסינגל "הכרעה", כתב רן תדהר במסגרת פרויקט "האני האחר" של "רימון" עם עמותת "אנוש". מדובר במפגש מרגש של טקסטים מ"אנוש" עם לחנים של סטודנטים מ"רימון" ואחרי עבודה של חצי שנה עולה מופע מאד מיוחד עם כל השירים שנולדו בפרויקט. בעיניי השיר מעלה שאלה עמוקה, על תנועות בנפשנו, והן מיוצגות כמשורר ומנגן, במהלך העבודה על הלחן הרגיש לי טבעי "לפתור" את השאלה, לפחות מבחינתי, ולהוסיף ניגון מעבר למילים, זאת ההכרעה שלי. במהלך ההקלטות הרגיש לי שהניגון בהכרעה צריך להישמע כמו בבית-כנסת, התקשרתי להרבה מקהלות וניסיתי לתאם עם כל מיני מנצחים כדי להקליט כמה שיותר אנשים. כשסיפרתי לאלון על האפקט שאני רוצה להשיג, ואיך אני רוצה שהניגון יישמע הוא אמר: "אם אתה רוצה בית כנסת למה שלא נלך פשוט להקליט בבית הכנסת?" כשאלון העלה את הרעיון מיד כבר חשבתי לקיים את ההקלטה ברמת מגשימים, עם הקהילה בה גדלתי וממנה קיבלתי כל כך הרבה. על כן, בבוקר חג פורים, מיד לאחר התפילה, נתקבצו כ-150 גברים נשים וטף בבית הכנסת ברמת מגשימים והקלטנו את כולם שרים יחד את הניגון, זאת הייתה חוויה מאד מיוחדת, ונותר רק לשמוע את התוצאה באלבום שייצא.

איך היית מאפיין את האלבום שבדרך?

אני לא יודע לאפיין, אבל האלבום הוא אני. יש בו מורכבות מוסיקלית שלדעתי נובעת מחיפוש, כי בסוף אני יודע בתוך תוכי שהאמת נמצאת בפשטות, יום אחד אגיע לשם. עד אז אמשיך לחפש, בעיקר בדרך היצירה. או אולי ליצור דרך החיפוש. אחרי עבודה ממושכת ומלאת התרגשות עם הרכב חדש ומדהים יש לנו הופעות לרגל יציאת האלבום כשההופעה הראשונה תהיה בגולן, כמובן, כדי לחגוג קודם כל עם המשפחה, הקהילה והחברים. ההופעה תתקיים ב-11.9 בבית הבירה פס, בגשור – מופע השקה חגיגי לרגל יציאת האלבום "פריחה" ב- 20:30.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s